آیا برای حمایت کردن از یک کتاب باید عضو سایت شد؟

خیر، حامیان بدون عضویت می‌توانند از پروژه های نوگام حمایت کنند. اما چنانچه بخواهید در بحث‌های مربوط به کتاب مورد حمایتتان در سایت شرکت کنید، نیاز دارید که در سایت عضو شوید.

آیا می‌توانم با اسم مستعار از کتابی حمایت کنم؟

بله، شما می‌توانید بدون عضویت در سایت از کتابی حمایت کنید و اطلاعاتی که برای حمایت مالی کتاب از شما به نوگام می‌رسد، نزد نوگام محفوظ می‌ماند.

آیا من به اطلاعات هویتی نویسنده‌ها و مترجم‌ها دسترسی دارم؟

شما در صورتی به اطلاعات هویتی نویسنده/ مترجم دسترسی دارید که نویسنده/مترجم این اطلاعات را در پروفایل خود به صورت عمومی قرارداده باشد.

آیا محدودیتی در عنوان موضوعی کتاب‌هایی که می‌توانم حمایت کنم وجود دارد؟

خیر. شما می‌توانید از لیست موضوعی نشر نوگام هر تعداد عنوان موضوعی را که مایل باشید حمایت کنید.

اگر اعلام کنم از کتابی حمایت می‌کنم و بعد منصرف شوم چه باید کنم؟

شما تا پیش از واریز پول به صندوق نوگام می‌توانید از حمایت خود صرف نظر کنید. اما از آنجا که فرآیند تنظیم و نشر کتاب بعد از واریز پول صورت می‌گیرد، بعد از شروع کار امکان انصراف برای شما وجود نخواهد داشت.

حداقل مبلغی که می توانم با آن وارد شبکه حامیان شوم چقدر است؟

برای حمایت از کتاب‌ها یک سری بسته حمایتی تعریف شده است. حداقل میزان کمک ۱ پوند است. برای حمایت فراتر از این بسته‌های حمایتی لطفا با ما تماس بگیرید.

به عنوان حامی چقدر حق اظهار نظر در مورد کتاب منتخبم را دارم؟

اگر شما به نصف و یا بیشتر از نصف هزینه یک کتاب کمک کنید، می توانید در کلیه مراحل تولید کتاب نظراتتان را به نویسنده/مترجم منتقل کنید اما نویسنده/مترجم در کلیه مراحل محق به قبول یا رد نظر شماست.

چطور باید روند کار کتابی را که حمایت کردم، دنبال کنم؟

اطلاعات مربوط به پیشرفت کار توسط نویسنده و نشر در صفحه مربوط به پروژه کتاب به روز می‌شود و شما می‌توانید از طریق صفحه پروژه کتاب روند کار کتاب را دنبال کنید.

هزینه چاپ کتاب‌ها چگونه تعیین می‌شود؟

نوگام بر اساس تجربه و شناخت خود از بازار کتاب در داخل و خارج از ایران یک قیمت اسمی پشت جلد برای هر کتاب تعیین می‌کند. حق التالیف هر نویسنده بر اساس درصدی از فروش ۱۰۰۰ نسخه از کتاب تعیین می‌شود. درصد بر اساس نوع کتاب و میزان تجربه نویسنده متفاوت است ولی معمولا بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است. به طور مثال، برای یک کتاب قیمت پشت جلد چهار پوند تعریف می‌شود و نویسنده ۱۰٪ از فروش ۱۰۰۰ نسخه از این کتاب را به عنوان حق التالیف دریافت می‌کند که در این مثال، ۴۰۰ پوند است. نوگام به این مبلغ هزینه ویرایش، طراحی و آماده سازی اثر برای چاپ آنلاین را نیز اضافه می کند و هزینه نهایی را مشخص می کند.

چطور می‌توانم از داخل ایران کتابی را حمایت کنم؟

از سال ۱۳۹۲، امکان پرداخت وجه از داخل ایران فراهم شده‌است. پیش از این حمایت مالی تنها از طریق پی‌پل ممکن بود، اما بنا به درخواست شما کتاب دوستان عزیز هم‌اکنون امکان حمایت‌ مالی از داخل ایران با کارت بانکی فراهم شده است. کافی است روی کتاب مورد نظر کلیک کرده و گزینه داخل ایران را انتخاب کنید.

چرا قیمت پشت جلد کتاب در نوگام در مقایسه با قیمت‌های ایران انقدر زیاد است؟

  به دلیل نوسانات بازار ارز، نوگام به جای استفاده از ریال برای تعیین قیمت پشت جلد کتاب، از پوند استفاده می‌کند و معیار آن قیمت متدوال برای کتاب‌های فارسی‌ای است که در اروپا به چاپ می‌رسد. در واقع این مبلغ یک قیمت اسمی است که به محاسبه حق‌التالیف نویسنده و مترجم کمک می‌کند. 

آیا نویسنده یا مترجم کتاب می‌تواند خودش کل هزینه انتشار کتاب را بپردازد؟

  بعد از این‌که نوگام کتاب را تایید کرد و قرارداد با مولف امضا شد، هر کسی، از جمله خود مولف، می‌تواند از کتاب حمایت کند.

از کتابی در نوگام حمایت مالی کردم ولی در سایت بر مقدار حمایت شده از کتاب اضافه نشد، چرا؟

برای نمایش حمایت مالی‌تان در سایت ۲۴ ساعت به نوگام فرصت دهید. این سیستم اوتوماتیک نیست و مدتی زمان می‌برد. شما هم از طریق پی‌پل بابت پرداخت خود رسید دریافت می‌کنید و هم سایت نوگام بعد از به روز کردن سایت برای شما ایمیل می‌زند. 

اگر حمایت مالی از یک کتاب در زمان تعیین شده به مبلغ مورد نظر نرسد، قدم بعدی چیست؟ نوگام با حمایت های جمع آوری شده چه می کند؟

اگر حمایت مالی از یک کتاب در زمان تعیین شده به مبلغ مورد نظر نرسد، کتاب از روی وبسایت برداشته خواهد شد و پروسه انتشار آن متوقف می‌شود. سپس نوگام با حامیان کتاب تماس گرفته، از آنها می‌خواهد که اگر مایلند از پروژه دیگری حمایت کنند. اگر حامی تمایلی به پروژه‌های دیگر نوگام نداشته باشد، پول اهدا شده به او بازگردانده خواهد شد.

هزینه چاپ کتابی صد در صد تامین شده اما کتاب هنوز برای دانلود در دسترس نیست، علت چیست؟

  بعد از تامین هزینه چاپ کتاب، نوگام حداقل یک ماه زمان برای آماده‌سازی و انتشار الکترونیک آنها نیاز دارد. این مدت زمان ممکن است با توجه به نوع کتاب تغییر کند.  

من خارج از ایران هستم و حساب پی‌پل ندارم. چطور می‌توانم حمایت مالی کنم؟

شما برای اینکه از طریق پی‌پل پرداخت کنید نیاز ندارید حتما در آن سایت حساب داشته باشید. با هر کارت اعتباری یا دبیت می‌توانید پرداخت کنید. کافی‌است وقتی وارد صفحه پی‌پل می‌شوید روی کلمه (ادامه) continue کلیک کنید تا شما را به صفحه‌ای هدایت کند که مشخصات کارت را وارد کنید.